Sakarya Meydan Savaşı Panorama Müzesi

17602

”Sakarya Meydan Savaşı Panorama Müzesi”, Ankara’nın Polatlı ilçesinde kuruluyor. Müze tamamlandığında UNESCO’nun tarihi eserler kataloğuna girecek.

Ankara‘nın Polatlı ilçesi Kartal Tepe‘de inşaatı süren, ”Sakarya Meydan Savaşı Panorama Müzesi” için hazırlanan Sakarya Meydan Savaşı tablosunu hazırlayan Rus Devlet Sanatçısı ressam Prof. Dr. Sergey Prisekin çalışmayı açıkladı.

Müze tamamlandığında UNESCO‘nun tarihi eserler kataloğuna girecek bir eser olacağını söyleyen Prisekin, savaş cephesini tuvale aynen yansıtmak için mayıs ayında Polatlı’da fotoğraf çekimleri yaptığını hatırlatarak, ön eskiz çalışmasını tamamlayarak ilçeye döndüğünü söyledi.

Genelkurmay Başkanlığı Sanat Danışmanı Mehmet Özel‘le birlikte müzenin sanat çalışmaları hakkında bilgi veren Prisekin, panoramanın 75 metre eni, 15 metre yüksekliğiyle dünyanın ilk, en büyük tek parça tuvaline hazırlanacak resmi olacağını kaydetti.

Anıtkabir’deki panorama çalışmasını da yaptığını belirten Rus ressam, ”Sakarya Savaşı panorama resmi ölçüsünde bir resim dünyada yok. Yapacağımız resmin yanında aynı zamanda maketler olacak’‘ dedi.


UNESCO‘nun Paris‘te yapacağı tarihi miraslar galeri kataloğu yarışmasına, Sakarya Savaşı panorama resmi ile katılacağını belirten Sergey Prisekin, ”Sakarya Savaşı eserini Paris’te sergileyeceğim. Büyük Türk lideri Atatürk’ün neler yaptığını tüm dünyaya orada göstereceğim. Sakarya Savaşı panoraması galerimizin nadide eseri olacak. Türk tarihiyle ilgili o kadar çalışma yaptım ki, artık ben de bu tarihin bir parçası haline geldim” diye konuştu.

Mehmet Özel de Sakarya Savaşı Panorama Müzesinde yer alacak resmin yapılacağı özel tuval bezinin dünyada 2 yerde üretildiğini, ipek, pamuk karışımı özel bezin 1400 metrekare olarak Rusya’da tek parça halinde imal edilmeye başlandığını, bir hafta sonra Sivastopol kentinden Trabzon’a, oradan da Polatlı’ya geleceğini bildirdi.

Özel, Sakarya Savaşı Panoraması’nın UNESCO kataloğuna geçecek dünyada eşi olmayan bir sanat eseri olacağını kaydederek, çalışmanın 26 Ağustos 2010’da bitirilmesinin planlandığını, 13 Eylül Sakarya Savaşı Zaferi‘nin yıl dönümü etkinliklerinde açılışının gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir